Prague Light Festival - festival světla v Praze

26. října 2014 v 22:19 | Shinsuke von Wonderland
Kulturní akce zvaná SIGNAL alias festival světla v Praze je akce, která dokáže překvapit. Člověk by si řekl, že umění zůstává stále tím starým uměním a neposouvá se dále s dobou, ale opak je pravdou. Tento festival vám reálně zobrazí vzdálenost, kterou umění od svého prvopočátku dokázalo urazit.

Nejprve jsem měl trochu obavy, protože toto byl můj první ročník. Nedokázal jsem si představit, že by mě umění tohoto typu dokázalo nějak nadchnout. Možná jsem byl moc ortodoxní a zastával názor, že za pomocí dnešní technologie prostě kvalitní umění stvořit nelze. Ale byl jsem překvapen jaké prvky byli autoři schopní uchopit a zapracovat. Celá část Prahy od náměstí Míru po Pražský hrad byla po různých intervalech osvětlena a musím říci, že to působilo zcela precizně! Ona už jenom noční Praha je sama o sobě velký skvost, není divu, že miluji dlouhé toulky po temných ulicích této metropole.
Náměstí Míru - osvětlení kostela Sv. Ludmily (Prague Signal 2014)


Po zhlédnutí první show jsem se konečně dostal do toho správného módu a chtěl jsem vidět víc. Není to jen světlo, které se promítá na stěně kostela jako film. Autoři to vytvářeli s nějakým poselstvím, které obsahovalo piktogramy a symboly. Pokud však ani toto vás nedokáže zaujmout, tak zde byly i malé fyzikální maličkosti. Jako světelná bariéra na Střeleckém ostrově.
Střelecký ostrov - světelná bariéra (Prague Signal 2014)

Ačkoliv toto vystoupení nemuselo hned na první pohled zaujmout, tak já si v tom našel svoje. Autor pracuje s lomem světla, a to takovým způsobem, že je zdroj světla namířen na skleněné baňky, které jsou položený šikmo směrem k divákům. Nad baňky je vypouštěn dým, který by za normálních okolností ve tmě vidět nebyl, ale jakmile se světlo odrazí od baňky, tak vytváří v noční krajině úžasnou podívanou.

Poté další zajímavý kousek byl na Mariánském náměstí, a to přímo na zdech Městské knihovny. Sochy, které alegoricky představují atributy hlavních oblastí umění (literaturu, sochařství, hudbu, filosofii, drama a stavitelství), rázem za doprovodu světla ožívají a promenádují se spontánně po celé šířce budovy.
Mariánské náměstí - Městská knihovna (Prague Signal 2014)

A v neposlední řadě vystoupení, které šlo poodhalit jen při pohledu 3D brýli. Kde si milovníci kubismu či pravotočivé šroubovice přišli na své.
Michnův palác Tyršův dům (Prague Signal 2014)

Není třeba dodávat, že celou akci provázely podporné stanice, kde jste si mohli leccos na podporu festivalu pořídit. Jednou z těch zajímavějších podpor byla koupě skleněného krystalku, který šlo zavěsit na světelně-krystalovou instalaci před budovou Rudolfína. Instalace tvořila průchozí tunel, který za pomocí souhry světla a krystalků působil velice mysticky.
Jelikož světelných atrakcí bylo plno a mého času zase tolik ne, tak vám přestavím tu, která na mě zapůsobil tím největším dojmem a to osvětlení Národní galerie na Staroměstském náměstí. Musím přiznat, že jsem jí viděl dvojím způsobem, a to pohledem přímo u budovy a druhotně z Orloje. Celé představení jen podtrhovalo majestátnost budovy.
Staroměstské náměstí - Národní galerie, palác Kinských (Prague Signal 2014)

Musím přiznat, že celý SIGNAL mě zase v určitých věcech posunul někam dál. Rozhodně zde byla jedna velká nepříjemnost a tím je množství navštevníků, ale s tím se už v Praze holt musí počítat.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.