Josef Karel Šlejhar - Kuře melancholik

13. září 2014 v 20:59 | Shinsuke von Wonderland |  KNIHTISK
Josef Karel Šlejhar (14. října 1864 Stará Paka - 4. září 1914 v Praze) byl český naturalistický spisovatel.

Obsah díla :

Vesnické prostředí, přiblížený život ze stavení jedné zámožnější rodiny, která utrží hned na začátku povídky obrovskou ztrátu, když umře paní domu. Její syn zůstává na pospas osudu, protože otec se rozhodne zaměnit místo matky dítěte za novou manželku. Která však klukovi jeho život ještě ztíží. Paralelně s tímto příběhem dítěte se odehrává u nich na statku příběh života malého kuřátka, které je kvůli svému vzhledu a neduživosti odstrkováno svými vrstevníky. Život kuřátka a kluka se postupem času spojí a čeká je společný osud.

Citát :

"Třesouc se a v uřícení zobáček bezvolně otvírajíc, chvatně tlačilo se kuře od vrat. Slepě prodíralo se mezi nahromaděným papírem, mezi hadry, bednami a dřívím. Dostalo se v nejzazší zákoutí. A pořád necítíc se bezpečným, ohlédalo se po nějakém jistém útulku. V koutě byl rozhozena otep slámy. Do té slámy rychle zalezlo. Lezlo, vydíralo se na povrch. Náhle radostně zatípalo a bezmězné ulehčení nastalo jeho zvířecímu srdci...
Tak se sešli zas. Stejně žili, stejně trpěli, týmž osudem svedeni. Jsou zase pospolu, aby pospolu dotrpěli."

Mé hodnocení :

Rozhodl jsem se obsah nepřibližovat do větších detailů, na to slouží můj čtenářský deník, a proto jsem sem napsal jen stručný děj. Mohu říci, že Josef Karel Šlejhar je umělec u, kterého musím složit poklonu, jeho dílo na mě zapůsobilo natolik, že mi bude navždy vraženo do podvědomí. Rozhodně se jedná o melancholický příběh plný pesimismu, jak bývá u autorových knih zvykem. Naturalismus z díla přímo srčí a dodává mu tu správnou atmosféru. Kniha mě dojmula, to se vždy nestává, proto ji hodnotím jako vysoce postavenou. Hvězdičkové hodnocení zde vkládat nebudu, nemělo by to smysl, protože budu vkládat jen knihy, které mě něčím zaujmou.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.