Girl, Interrupted / Narušení (1999)

6. srpna 2014 v 22:33 | Shinsuke von Wonderland |  FILMOGRAFIE
Máte volný děštivý podvečer, který nevíte jak strávit? Rozhodně pokud máte rádi melancholicky naladěné podvečery, tak vám Interrupted Girl doporučuji vidět, pokud však ne, tak se do toho ani nepouštějte.


Celý příběh začíná v roce 1967 a točí se kolem případu Susanny Kaysenové, která se předávkovala, když snědla celou tubu aspirinu a zapila ji lahví vodky. Její případ byl zhodnocen jako pokus o sebevraždu, to však ona sama zamítá, ale i přesto ji rodinný přítel a psychiatr posílá na doporučení do psychiatrické léčebny Claymoore.
Ze začátku Susanna odmítá, ale když zjistí, že však stejně už nemá, co ztratit, když odmítla nastoupit na vysokou školu jako její ostatní vrstevníci, tak nakonec podepíše souhlas s tím, že nástoupila do léčení z vlastní vůle a tudíž bude podstupovat terapii, dokud sami neuznají za vhodné ji propustit.
Po jejím příchodu je seznámena s její novou spolubydlíci v pokoji a tím je Georgina, která je zde zavřena kvůli chorobné lhavosti, kterou si upravuje svůj reálný život. A po chvíli se také rychle seznamuje s Lisou, kterou zrovna dovezli do Claymoore po jednom z jejích dalších útěků. Lisa při zjištění, že Georgina má novou spolubydlící místo její kamarádky Jamie začne vyšilovat, chce vědět, co je Susanna zač. Po zjištění, že Jamie během těch dvou týdnů, co byla pryč, spáchala sebevraždu, se spustí do hysterického záchvatu ve, kterém volá Jamie zpět, a tak ji odvedou.
Susanna se postupně seznámí i s dalšíma dívkama z ústavu. S Polly, která má půlku obličeje zjizvenou od popálenin. Zavinila si to jako dítě, ve chvíli, kdy ji otec oznámil, že má kůži alergickou na psí srst a, že musí její pes z domu, tak vzala kanistr s benzínem a po polití se zapálila sirkou. Poté s Janet, která trpí anorexií a s jejími 35 kilo si připadá, tak akorát. S Daisy, která nedokáže sníst nic jiného než smažená kuřata, která opeká její otec v lahůdkářství. A za pomocí jeho protekce má svůj vlastní pokoj, který po většinu času obydluje jen ona sama. A v neposlední řadě s Valerií, hlavní sestrou, která Susanně dá hlavně hodně svýmy názory a pohledy na věc.
Susanna se s dívkama skamarádí, a to převážně s Lisou, která je taková hlavní aktérka všech špatností, které se v Claymooru dějí. Procházíme si s ní společný život, od odchodu Daisy do reálného života, po různé terapie.
Jednoho dne ji také navštíví její přítel Tobi, který má odjet do Vietnamu do války, protože byl jeho datum narození vylosován důstojníkem, přemlouvá jí, aby s ním utekla do Kanady, avšak ona odmítá, že je nemocná a chce žít svůj život zde a jestli někdy bude chtít odejít, tak né s ním.
Jeden z větších zvratů začíná ve chvíli, kdy Susanna a Lisa uspí noční sestru a hrají a zpívají přes noc Polly za dveřmi, která je na samotce, aby jí rozveselily. Lízu kvůli tomu incidentu přeřadí na jiné oddělení, avšak po elektrošocích se rozhodne utéct, a to i se Susannou. Jako první zastávka před útěkem na Floridu má být u Daisy, u které by mohly přespat a získat pár peněz na cestu. Daisy je tedy k sobě pod dohodou, že jí dají válium vezme, avšak v tu noc ji Lisa svými narážkami na její stereotypní život, natolik vybrcuje, že Daisy spáchá svojí dávno planovanou sebevraždu. Lisa veme peníze a uteče, Susanna však zůstane, zavolá policii a nechá se odvézt zpět do Claymoore.
Po tomto psychickém trauma se Susanna rozhodne ze všeho dostat, a díky Valerii si začne vést svůj vlastní deník, který jí má pomoc se vypořádat se svýma myšlenkama.
Den před jejím propuštěním Lisu najdou a přivezou zpět do léčebny, avšak během poslední noci se Lisa zmocní Susanninýho deníku a řekne holkám vše, co do něho o nich Susanna napsala, ačkoliv většina z toho byla pravda, kterou se dívky bály přiznat, tak je to raní. Na to konto Susanna konečně Lise řekne, to co se jí každý bál říct, to že má srdce jako kostku ledu a, že je v podstatě už dávno mrtvá, protože se z tohohle ústavu, jen tak nedostane.
Lisa se zhroutí a následující den při loučení Susanny s dívkami se za Lisou Susanna příjde podívat a přizná, že v ní ještě něco málo života zbylo, nalakuje ji nehty lakem a pozve ji k sobě až se od tamtud dostane.
Susanna ztratila sice rok života, ale dokázala si uspořádat určité kousky svého života. Odjíždí jako "vyléčená".
Film byl natočen podle knihy, kterou vydala Susanna Kaysen, která je vlastně zároveň hlavní postavou z knihy. Napsala jí na základě zkušeností a vzpomínek na přijetí do psychiatrické léčebny v jejích mladých letech.
"S břitvou to bolí, řeky jsou špinavé, jed tě potřísní a prášky tě ochromí. Zbraně jsou nezákonné, oprátka může povolit, plyn smrdí, taky můžeš zůstat žít," je úryvek z básně Dorothy Parker zvané Resume.
"Razors pain you, rivers are damp, Acids stain you and drugs case cramp, Guns aren't lawful, nooses give, Gas smells awful, you might as well live." Dorothy Parker (Resume)
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.