Tarja Turunen

3. srpna 2013 v 14:13 | Shinsuke von Wonderland |  NOVÁ ÉRA HUDBY
Tarja Soile Susanna Turunen Cabuli (* 17. srpna 1977, Kitee, Finsko)

Tarju si každý z nás a to né jen díky jejímu vystupování a hlasu nedokážeme nejspíš představit už jinak než jako naší ledovou královnu severu.

Svůj talent začala rozvíjet pořádně už ve svých šesti letech, kdy začala se studiem klavíru a sborového zpěvu. V 18-ti letech pokračovala ve studiu klasického zpěvu na Sibeliově akademii a na univerzitě v Německém Karlsruhe. Ve stejné době Tarja dostala nabídku od svého spolužáka Tuomase Holopainena k účasti na společném akustickém projektu a návrh přijala. Po krátké době se k nim přidal kytarista Emppu Vuorinen a vznikla skupina Nightwish. Už v roce 1997 se dočkali vydání jejich debutového alba s názvem Angels Fall First, které kombinuje metal a klasickou hudbu. Poté se Tarja zúčastnila Savonlinnského operního festivalu, a tím se zapsala do povědomí posluchačů jako zpěvačka dvou odlišných druhů zpěvu - metalu a klasické hudby.

Roku 1998 vyšlo další album Nightwish, které neslo název Oceanborn a obsahovalo takové hity jako jsou Sleeping sun nebo cover-verzi Walking In The Air. Dostalo brzy platinový titul a vyneslo skupinu Nightwish až na vrchol. Tarja byla obsazovaná na titulních stranách nejednoho rockového a metalového magazínu. A ve velkém množství z nich dostala titul nejlepší zpěvačky roku.


Následně si dala Tarja pauzu kvůli dokončení studia a vedlejším projektům. Koncem roku 1999 přijala nabídku jako sólová zpěvačka v moderním baletu Evankeliumi ("Evangelium") ve Finské národní opeře, představení byla vyprodána.

V roce 2000 vyšlo další album Nigtwish - Wishmaster a netrvalo dlouho a bylo též oceněno platinou, po něm následovala deska Over The Hills And Far Away, která byla platinou oceněna hned dvakrát po sobě. Během nahrávání vokálů k Century Child si našla tarja čas i pro hostovaní na desce Beto Vázquez Infinity pro stejnojmennou argentinskou metalovou kapelu, které Tarjin zpěv byl velký pomocný faktor pro prodej jejich desky.

Tarjiným dalším projektem bylo turné po jižní Americe s názvem Noche Escandinava ("Skandinávská noc"), kterého se zúčastnila s finskými operními umělci. Roku 2004 se opakovalo. Poté Tarja cestovala po celé Evropě, Japonsku i Americe a zpívala písně od skladatelů jako Jean Sibelius nebo Richard Strauss a celé turné mělo skvělý ohlas.

Následně nové album Once zajistilo Nigthwish zajistilo skupine ještě větší popularitu po světě a následující světové turné bylo největší jaké, kdy finská kapela měla. Zároveň byl tento rok pro Tarju náročný, jelikož začala s natáčením svého vánočního alba a brzy jí vyšel sólový singl Yhden enkelin unelma (,,Sen jednoho anděla"), které bylo po krátké době též oceněno platinovou deskou.

Téměř po deseti letech 21. 10. 2005 byla Tarja ze skupiny vyhozena a skupina udala jako důvod pro Tarjin vyhazov její údajní komerční přístup a neuctě k fanouškům. Z jiných zdrojů zase vyplývá, že ta to můžou spíše spory mezi členy skupiny a Tarjiným manažerem, Marcelem Cabulim. ( Mám osobně takovou menší teorii ohledně odstupu, i kdyby Tarja byla ohledně vystupování komerční, tak pokud se v kapele necítila kvůli sporům nepříliš dobře, tak jí to nikdo nemůže mít za zlé a v poslední době ty změny vokalistek v kapele asi taky něčemu napovídají...)

Rok 2007 se stal vydáním Tarji solového alba s názvem My Winter Storm s, kkterým sklidila veliký úspěch po celé Evropě a zanedlouho se stalo platinovým ve Finsku, zlatým v České republice a Rusku. Obsahuje především klasické prvky a symfonický rock, nežli metal. Od roku vydání se rozjelo masívní My Winter Storm World Tour, které hned pětkrát zavítalo i do České republiky (Praha, Zlín, Ostrava, Festival Benátská noc na Malé Skále a Pardubice) a Tarja opět dokázala, že dokáže ohromit publikum svým neuvěřitelným charismatem.

Tarja začíná pracovat na dalším vánočním albu s názvem Henkäys ikuisuudesta ("Dech věčnosti"), ale tentokrát s klasickými vánočními hity jako Happy Christmas (War Is Over) a Happy New Year i s písněmi, které nazpívala společně s dětskými sbory.

Od ledna 2010 začala nahrávat své třetí album What Lies Beneath. Producentem se stala samotná Tarja a přislíbila masivní vokály, orchestr a mnohem tvrdší prvky, než v předešlém albu. Mělo být totiž pravým opakem My Winter Storm. Připravila také ohromující turné po celém světě. Tarjana svém hlase neustále pracuje a bere hodiny u známé argentinské operní pěvkyně Marty Blanco, která jí také hlasově připravila na zpívání Árie Rusalky v českém jazyce, která byla úvodním bonusem pro české publikum na MoRu 2010. Zajímavostí zpěvačky je, že si Tarja všechny své hodiny nahrává a pak chyby a nedostatky zpětně konzultuje.

Během června 2011 na svém blogu oznámila, že chystá dvě nová alba, přičemž jedno klasické a druhé metalové. Zaroveň vydala Live DVD ze svého Vánočního koncertu z roku 2009.

V jednom rozhovoru Tarja oznámila, že po hromadném vydání těchto alb a DVD si chce udělat dlouholetou pauzu. V témž roce také vzniká prostor pro znovuotevření sporu o oficiální biografickou knihu Nightwish, ve které je Tarji manžel v závěrečné kapitole nelichotivě popsán, spor se s přestávkami táhne od roku 2006 a je ukončen až v roce 2012, kdy soud zamítá vyrovnání za urážku Marcela Cabuliho a 3 společníků jeho firmy v hodnotě 50000 EUR. Tarja se od celého sporu distancuje.

Tarja během roku 2011 dala dohromady další projekt s názvem Harus, která je příležitostní kapelou v období vánočních turné. Osazenstvo tvoří vedle Tarji, Kalevi Kiviniemi, Marzi Nyman a Markku Krohn. Společně vydávají album a DVD "Live at Sibelius Hall".

Na začátku roku 2012 přichází s What Lies Beneath Final Tour, kterou začíná dvěma koncerty v ČR (ve Zlíně a v Pardubicích). Na koncertech už předvádí dvě písničky z připravovaného alba (Into the Sun a Never Enough) 24.srpna 2012 vyšlo její první oficiální rockové DVD pod earMUSIC nazvané ACT I, které nabízí převážně směs písní ze sólové kariéry. Ve Zlíně natočila videoklip ke skladbě Never Enough.


Nové album Colours In The Dark vyjde 23.srpna

Into The Sun - vážnější podání v podobě Tarji, je se svým hlasem schopna dosáhnout sopránu
Rusalka od Antonína Dvořáka v podání Tarji na MoRu, myslím že tímto si získala obdiv nejednoho čecha...
I walk Alone - kdybych se měl přiznat, tak tato píseň patří mezi mé nejoblíbenější z tvorby Tarji, píseň byla věnována jako dík za podporu ze strany fanoušků poté, co odešla z Nightwish.
Until My Last Breath - další procítěná píseň plná emocí
Sleeping Sun - schválně tu vkládám i jednu píseň z období s Nigtwish během, kterého Tarja vyšplhala až na úplný vrchol...
To samozřejmě není vše, věřím že Tarja stále nedosáhla k hranicím svých možností a půjde dál... Rozhodně je ještě plno dalších písní, co jsem zde nepřidal, které určitě stojí za poslechnutí...
 


Komentáře

1 Marta Marta | 10. srpna 2013 v 19:51 | Reagovat

Příznačný je i název posledního turné, na kterém se ještě Tarja podílela. End of an Era skutečně vystihuje konec éry, kterým byl Tarjin odchod. Jsem přesvědčená, že Tuomas něco takového už delší dobu plánoval, a zdá se, že ani ostatní členové s tím nemohli nic udělat..což mi potvrdil i rozhovor, ve kterém jeden ze členů řekl ''že Nightwish je jako Tuomovo dítě.'' Údajným důvodem prý byly i neshody s Tarjiným manažerem/manželem, ale co my nakonec můžeme vědět?
Po odchodu Anettky se mi Holopainen poměrně zprotivil, protože nevěřím, že to byla nečekaná náhoda. Nicméně jako spousta dalších budu následovat dále hudbu Nightwish, která tvoří skvělou atmosféru,tak velikánku a královnu Tarju a v případě nové tvorby i Anette. Jen se ještě musím donutit dát šanci i Floor, protože její vina nic z toho není.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.