Jesus Krist Superstar

5. května 2013 v 19:27 | Shinsuke von Wonderland |  DIVADELNÍ SCÉNA
Tady mám malé náhlednutí na muzikál jménem "Jesus Krist Superstar" pomocí mého referátu, který jsem si díky domácímu zadání mohl předpřipravit doma... Možná v něm naleznete pár chyb, protože korekturu jsem dělal až při přepisu na papír :-)
~
Jestli jste typ člověka, který zvládne překousnout při sledování představení přidání trochy odvážnosti a neodsoudíte ho jen kvůli zlehčování vážných scén, tak muzikál s názvem Jesus Krist Superstar by mohl být jedním z těch, který by vás dokázal oslovit.
Když se přeneseme přes malé nedostatky balkonových míst divadla Karlín, které nás díky svým neobvykle řešeným schodům mohou zadarmo přenést mezi diváky do prvních řad, tak celkově na nás má divadlo působit velkolepým dojmem, kterým se víceméně může pyšnit. Muzikál s písněmi od textaře Tima Rice a skladatele Andrewa Lloyda, se může chlubit svojí pověstí, která jej předchází. Kdybychom se měli podívat na celkové plusy a zápory hry, ještě před zamyšlení se nad celým dějem, tak Karlínské divadlo není jen tak ledajaká liga. Kulisy, které jsou na první pohled zcela realisticky zpracovány, jsou určité plus, které divákovi lehce přiblíží prostředí tehdejší doby. Kostýmy, ačkoliv lehce řešené, ale účinné, se dají také zařadit jako jedna z předností celého představení. Ale při pohledu na akustiku můžete najít hned několik připomínek. Jestli například dostaneme místo, které je blíže k reproduktorům, tak si můžeme vyzkoušet přímý úder na ušní bubínky, podobný těm na rockových koncertech. Pokud patříme mezi ty šťastlivce, kterých se to netýká tak nás stejně dostane problém s inscenací zpívaného textu, kterému místy není rozumět. A to nemluvě o tom, že anglicky titulkovaná verze běžící nad oponou je často se smyslem vět úplně někde jinde, než je zpívaná verze. Tyto nedostatky poukazují jen na to, že rozhodně je stále pár věcí, které se i v tak velkolepém představení dají vylepšit.
Při nahlédnutí do děje, který probíhá chvílemi svižně a jindy zase zbytečně zdlouhavě se můžete rozhodně těšit na vyobrazení posledních dnů Ježíše Krista, od jeho příchodu do Jeruzaléma až po jeho ukřižování. První polovina vás přenese mezi různé problémy, které nám svět přináší a ukáže snahu Ježíše jej napravit. Ježíš, kterého mimochodem s perfektním hereckým nasazením hraje Kamil Střihavka, se ocitá v Betánii a podléhá nátlaku Jidáše, ještě před příchodem do Jeruzaléma. Zatímco Ježíše Marie Magdalena, kterou zastupuje Bára Basiková, pomazává vonnou mastí, tak se s ním Jidáš pře o hříchu a odpuštění. Při příchodu do Jeruzaléma docházejí kněží k názoru, že by měl Ježíš zemřít. Po slavnostním příchodu Ježíše do města dav provolává Hosannu, liturgickou píseň, která pochází z hebrejského originálu Hoshana, které významově znamená pomoc či modlení se za spásu. Ježíš odmítající nabídku o postavení Římu, kterou dostal od učedníka Šimona je obklopen davem nemocných, které však nemá sílu uzdravit.
Při druhé části přistoupíme ke staré známé zradě ze strany Jidáše a při poslední večeři Ježíš oznámí, že jej jeden z nich zradí a druhý zapře. Jak Ježíš předpověděl tak se také stane a po polibku při, kterém Jan Toužimský (Jidáš) políbí Kamila je Ježíš zatčen a předveden před rozsudek. Jidáš spáchá sebevraždu po navrácení peněz kněžím a ukončí svůj život na kousku lana. Ježíš je kvůli fanatickému davu zbičován a následně ukřižován.
Děj vás chvilkama může nechat na pochybách a donutí si položit pár řečnických otázek typu: ,,Nedělají tak trochu z dějin frašku?" Nejednomu křesťanovi by se z pohledu na tancující lid okolo kříže ve třpytkovaných oblečcích mohlo udělat špatně. Ale navzdory tomu všemu vás už přeci jen rockový žánr muzikálu předem varuje na možné následky a odvážné tahy se ve většině případů tohoto muzikálu vyplatili.

EDIT : Práce byla ohodnocena následovně, jedná se z větší části hlavně o recenzi a místami - hlavně v hodnocení kladů a záporů by bylo sporné zda to zařadit mezi literární útvar - referát.
 


Komentáře

1 Nee-san Nee-san | 13. května 2013 v 22:52 | Reagovat

Mm zni to vazne zajimave! Dost poutave si to napsal, libi se mi, ze to je v rockovem stylu. Dostala jsem z toho chut videt tez nejaky muzikal! Myslim, ze bys klidne mohl psat profi recenze.

2 Shinsuke von Wonderland Shinsuke von Wonderland | Web | 13. května 2013 v 23:04 | Reagovat

Nevím zda by se to líbilo i ostatním, ale dobrá, děkuji moc za pochvalu <3
Právě ten rock mě dost zaujal!
Muzikály jsou dost krásná, ale i dražší záležitost, my to měli naštěstí se skupinovou slevou...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.