Brokeback Mountain / Zkrocená hora (2005)

13. února 2012 v 1:43 | Shinsuke von Wonderland |  FILMOGRAFIE
Představte si pohled do údolí, kterému podél úpatí hory protéká divoká řeka, za tento pohled byste dali v tu chvíli možná cokoliv, protože Vám dodává vaši vzpomínku na něco úžasného a zároveň bolestivého. Mohli jste to být právě Vy,
komu by se stala tato hora osudná a změnila celý nadcházející osud. Pokusím se v následujících řádcích napsat něco o filmu, který si za svůj překvapivý scénář vysloužil celkem 3 oskary.
Píše se rok 1963, dva mladící znavený z hledání práce se hlásí u šerifa ve Wyomin-gu. První trochu zamlklý mladík s lehce blonďatou kšticí se představuje jako Ennis Del Mar, oproti němu více společenský hnědovlásek s jménem Jack Twist. Po vyžádání práce od starosty se oba dozvědí, že budou spolu spolupracovat na hoře Brokeback, kde mají hlídat stádo ovcí, aby se nerozuteklo, nebo jej nenapadl leckterý predátor. Jeden bude hlídat dole v táboře a druhý tajně přímo u ovcí, protože lesařská správa je oficiálně proti tomuto řešení, tak ten druhý u ovcí musí přespávat po tmě. Po nastoupení do práce dny a dny ubíhají a kromě pár výjimek vše probíhá každodenně stereotypně. Večeře a snídaně probíhají v táboře dole, které připravuje Ennis a poté každodenně odchází Jack nahoru k ovcím na den i noc. Na pár dní se rozhodnou, že si vymění role a u jedné z večeří se podaří Jackovi konečně Ennise trochu více rozpovídat, kde se dozví střípky z jeho minulosti. Po dalších pár dnech se zase trochu zapovídají a připijou si lehce alkoholu a kvůli podnapilému stavu se Ennis nemůže vrátit na horu za ovcema, Jack mu nakonec nabídne místo ke spaní u sebe ve stanu, protože je venku opravdu zima. Tato náhoda nakonec vyvrcholí v noci mezi oběma v pohlavní styk. A následný den musí oba čelit špatnému svědomí. Velké napětí mezi obouma dodává vážné atmosféře a oba se slovně přesvědčují, že není ani jeden teplý, že je to jen chvilková záležitost, která mezi nimi skončí po ukončení práce. V polovině srpna dostanou za úkol nahnat ovce zpět dolů a tím ukončí svůj pracovní poměr a jejich cesty se rozcházejí.
Ennis zůstává ve Wyomin-gu kde se ožení s Almou Beers, která mu porodí 2 dcery a Jack odjíždí do Texasu kde se setkává s královnou rodea Lureen Newsome.
Vezmou se a brzy se jim narodí syn. Po čtyřech letech dostává Ennis od Jacka pohlednici ve, které mu sděluje, že ho brzy navštíví. Hned po příjezdu je jasné, že Ennis a Jack k sobě stále něco cítí a ovládnutí citů je pro ně stále těžší. Jelikož okolí by jejich vztah nepřijalo, tak spolu bydlet nemohou, tudíž se rozhodnou, že se budou vídávat pravidelně a v určitých intervalech.
Závěr působí dosti dramaticky, ale to už nechám na Vás, aby jste se přesvědčili.
~
Trailer k filmu Brokeback Mountain.
Z desítek nominací a cen je mediálně nejznámějších 8 nominací na Oscara, ze kterých nakonec tvůrci přeměnili na vítezství jen tři - za režii, hudbu a scénář. Také na Zlatých globech zaznamenali podobný úspěch, jen skladatel Gustavo Santalaolalla si odnesl cenu za nejlepší skladbu a Zkrocená hora se navíc stala nejlepším filme roku v kategorii Drama.
 


Komentáře

1 Sawemi Sawemi | 13. února 2012 v 20:54 | Reagovat

Pěkná recenze, mně takové nikdy psát nešly. Na ten film se časem určitě podívám, až nebudu mít na co zrovna koukat.
Musím hlasovat? Nebudu >_<

2 Shinsuke Shinsuke | Web | 13. února 2012 v 22:10 | Reagovat

[1]:Děkuji za pochvalu.Zase tak dobrá není ;D ,ale budiž.
Jinak nevím jestli tě to bude bavit,já sám jsem měl pochybnosti ranger styl není můj ,ale nakonec jsem se do toho zakoukal.
A hlasovat nemusíš.Já sám taky do teď nehlasoval ,ale tak ten první hlas tam dám ,když už jsem tu anketu vytvořil >_>.

3 Alexis Alexis | Web | 12. dubna 2012 v 8:08 | Reagovat

Tenhle film měly dávat v televizy... teď někdy, ale já kousek viděla už někdy dřív... musím to dkokoukat, docela mě to zaujalo už tehdy :D

4 Alexis Alexis | Web | 12. dubna 2012 v 8:08 | Reagovat

*dokoukat

.< gome už neumim psát

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.